Aktualności

Tu jesteś    |    Strona główna    |    Aktualności

AktualnościDodano: 14/08/2020
Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę, w którą przypadło święto?

Święto 15 sierpnia w 2020 r. wypada w sobotę. W związku z tym pracodawca musi oddać niektórym grupom pracowników inny dzień wolny od pracy. Jak odnotować to w ewidencji czasu pracy?

W sobotę 15 sierpnia przypada Święto, zgodnie zatem z przepisami Kodeksu pracy , w celu ustalenia odpowiedniego wymiaru czasu do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym, koniecznym będzie udzielenie niektórym grupom pracowników dnia wolnego. 

Przypomnijmy, że wymiar czasu pracy na dany okres rozliczeniowy oblicza się wg następującej zasady:

Liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin; do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadającego od poniedziałku do piątku. Ponadto każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W konsekwencji w niektórych przypadkach koniecznym będzie udzielenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego celem ustalenia prawidłowego wymiaru czasu pracy. Taki dzień wolny, zależnie od przyjętych u danego pracodawcy rozwiązań, może być udzielony „na sztywno” tzn. wszyscy pracownicy wykorzystują go w jednym terminie lub w sposób bardziej elastyczny –tzn. pracownicy wykorzystują go w okresie rozliczeniowym, w terminie uzgodnionym np. z bezpośrednim przełożonym. Udzielenie dnia wolnego musi zostać odpowiednio odzwierciedlone w ewidencji czasu pracy, w której należy podać m.in. informacje o dniach wolnych oraz oznaczyć tytuł ich udzielenia. Zatem w miesięcznej karcie czasu pracy w rubryce „dzień wolny” należałoby wpisać datę wykorzystania dnia wolnego wraz z adnotacją, która przykładowo może być następująca:  „dzień wolny za sobotę 15.08.2020 – tj. święto obniżające  wymiar czasu pracy”.« Wróć

Skorzystaj z naszych promocji

Promocja to wartość dodana dla chcącego z niej skorzystać.

Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy

zobacz wszystkie nasze promocje
IMPORT i EXPORT danych księgowych w postaci elektronicznej (IWD)
Internetowa Wymiana Dokumentów (IWD) to mechanizm, który zapewnia bezpieczne przesyłanie dokumentów pomiędzy dwoma niezależnymi instalacjami Comarch ERP Optima. Poprzez zastosowanie serwera wymiany danych Comarch, jako pośrednika komunikacyjnego, przesyłane dane są odpowiednio szyfrowane, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłania.
Program Comarch ERP XT Menadżer
Comarch ERP XT – to nowoczesny program służący do tworzenia baz kontrahentów, towarów, prowadzenia magazynu, sklepu internetowego, fakturowania i nie tylko. Dostęp do programu odbywa się przez przeglądarkę internetową. Rozwiązanie jest przyjazne dla użytkownika i proste w obsłudze. Co więcej, jest ono całkowicie darmowe dla firm, które prowadzenie...
Program Comarch BI Point Menadżer
Moduł Comarch ERP Optima Analizy BI powstał z myślą o właścicielach i osobach zarządzających małymi i średnimi firmami. Dostarcza on informacji niezbędnej do monitorowania i zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki umożliwieniu analizowania i porównywania danych w Comarch ERP Optima Analizy BI nie trzeba czekać na powstające długo raporty i można działać.
Zadaj pytanie on-line
Skorzystaj z wygodnego formularza

Przejdź do formularza